Levandulový statek Bezděkov

Bezděkov je malá vesnička nedaleko Úsova, v místech, kde úrodná Haná pomalu začíná přecházet v Zábřežskou pahorkatinu. A právě tady jsme společně vytvořili malý levandulový statek.

Na statku v Bezděkově se za podpory celé rodiny úspěšně hospodaří již dlouhou řádku let. I v současné době se snažíme jít ve šlépějích prarodičů a vše kolem statku a zemědělství udržovat a rozvíjet. Daří se nám zde v pěstování česneku, jahod, z bylinek měsíčku, mátě, meduňce a nyní také naší levanduli.

Levanduli jsme za pomoci manželů Duškových z olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. vypěstovali v jejich dobře připravených podmínkách ze semínek. V roce 2014 jsme vysázeli 500 malých rostlinek na část našeho prvního levandulového políčka, které se nám podařilo na podzim roku 2015 celé dosázet a měli jsme tak naše políčko u altánu celé levandulové. Od té doby každý rok dosazujeme další sazenice a nyní jsme někde na 10.000 rostlinkách.

V následujících letech plánujeme celé levandulové království, v podobě 5 hektarů levandulových polí, obklopujících Bezděkovský statek.

Většinu produkce z úrody zpracujeme pro naší kavárnu, farmářské trhy a část také pro odběratele.

Jsme také moc hrdí na to, že hned od počátku našeho snažení jsme se přihlásili k BIO certifikaci. Slovíčko BIO pro nás není až tak důležité, zato filozofie BIO jednoznačně.Informace pro všechny, kdo plánují návštěvu našeho Levandulového statku.

Náš statek se nachází v obci Bezděkov u Úsova. Od letní sezóny 2017 otevíráme přímo uprostřed vesnice v budově bývalého obecního úřadu malou Levandulovou expozici, kde si můžete zároveň zakoupit něco v našem levandulovém krámečku.
Políčka máme od roku 2016 dvě, jedno menší čítající cca 2 500 keřů a druhé větší s cca 7 500 loňských keříků. Pokud plánujete Vaši návštěvu doporučujeme Vám ji až v první půlce července, kdy jednak bude naše levandule v plném květu a také budeme lépe připraveni přivítat návštěvy.

Těšíme se na viděnou
Lukáš a Verča

Levandule - léčivý dotek pro neklidnou duši i tělo

Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… a už je možná ani nebudete chtít otevřít. Je to úžasná bylina, která vás léčí už jen tím, že voní… Zobrazit více...

Ve spojitosti s levandulí se nám nejspíš vybaví Francie a její rozsáhlá levandulová pole s pravidelnými dlouhými řadami stříbřitých keříků s temně fialovými květy. Levandule původně pochází z oblasti středomoří, ale pro svoji velkou popularitu se odtud rozšířila po celé Evropě, části Asie a jistě i na další kontinenty. Najdeme ji ve velkém množství druhů a barevných kultivarů, mezi nejrozšířenější patří např. levandule lékařská, širokolistá, klasnatá, zubatá atd., setkat se můžeme i s levandulí kvetoucí bíle a růžově. Je velmi vyhledávanou rostlinou, a to jak pro okrasu, léčivé účinky, jako koření, ale i pro další zpracování v kosmetickém a drogistickém průmyslu.

Pro své silné aroma byla levandule oblíbena už v dobách dávno minulých, její sušené květy se sypaly po domě pro osvěžení vzduchu i jako ochrana před hmyzem. Levandulové svazečky nebo sáčky se umísťovaly do prádelníků jako ochrana proti molům a pro provonění prádla. Přidávala se i do koupelí a mýdel, do parfémů, krémů a vonných olejíčků.

Jak správně pěstovat levanduli

Tato bylina má ráda slunce a lehčí písčité a zásadité půdy, pokud se nám podaří jí takové podmínky zajistit, odvděčí se nám bujným a bohatě kvetoucím keříkem. Některé druhy levandule jsou choulostivější na mráz, ty je potřeba na zimu přenést do zázemí, nebo přikrýt, levandule lékařská však běžně přestojí i mrazy kolem -15°C i více. Na jaře je důležité keřík ostříhat, aby znovu hustě obrostl, ne však až těsně u země. Nepotřebuje přílišnou zálivku, vydrží i poměrně dlouhou dobu bez vláhy, bez slunce by však strádala.

Když přijde čas sklizně…

Levandule běžně kvete v závislosti na druhu a podmínkách od června do srpna. Květenství či celé stonky s květy sklízíme těsně před rozkvětem, pokud bychom je sklízeli až v době květu či po něm, po usušení by se rozpadly. Stonky s květy sušíme nejlépe svázané do menších kytiček a zavěšené, samotná květenství pak v tenké vrstvě na roštech či papíře. Suché květy určené pro přípravu čaje uskladníme v dobře hermeticky uzavíratelných nádobách, aby si zachovaly své aromatické látky.
Listy můžeme sbírat od jara do podzimu, čerstvé i sušené se v domácích podmínkách používají hlavně jako koření.
Pro léčitelství má největší význam uklidňující účinek levandule, a to jak při vnitřním, tak vnějším použití.

Léčivé účinky levandule při vnitřním užití

Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod. Levandulový čaj je vhodný i při trávících potížích, pomáhá při žaludeční nevolnosti, plynatosti a žaludečních a střevních kolikách. Přidávat ji můžeme i do bylinného čaje pro léčbu nemocí z nachlazení, spojených s dýchacími problémy, jako je angína, chřipka, rýma, bronchitida, zánět dutin a podobně.

Léčivé účinky levandule při zevní aplikaci

Vdechované aromatické silice levandule jsou tím pravým balzámem pro neklidnou duši. Polštářky a pytlíčky plněné sušeným levandulovým květem jsou odedávna pomocníkem lidem trpícím nespavostí, stresem, depresí či bolestí hlavy. Dříve se nosily i na krku či po kapsách, s čímž se dnes již pravda nesetkáme, zato máme k dispozici spoustu přípravků a výrobků s obsahem levandule, které nám prokáží minimálně stejně dobrou službu. Koupit nebo jednoduše vyrobit si můžeme už výše zmíněný polštářek plněný sušenou levandulí a vložit ho pod polštář, jeho vůně nás příjemně uvolní a usnadní nám usínání. Vyhledávané jsou i éterické oleje do lamp, potpourri, přísady do relaxačních koupelí, mýdla, tělové krémy a oleje, při jejich koupi se nám vyplatí hledět na kvalitu a raději zvolit přírodní produkt od osvědčeného výrobce.

Levandule má i ochranný účinek při aplikaci na kůži. V době morových epidemií se věřilo, že při mytí rukou ve vodě s levandulí se lidé vyhnou nákaze. Pravdou je, že látky obsažené v levanduli ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů. Sušené květy levandule někdy najdeme v bylinných receptech pro ošetření problematické pleti, např. pro léčbu akné nebo ekzému.
Speciální krémy, oleje a alkoholové výtažky z levandule se používají pro masáže při revmatických bolestech či pro uvolnění a relaxaci svalů, některé i pro jemné masáže kůže na čele a spáncích při migrénách.

Popis Levandule lékařské

Levandule lékařská je zařazena do čeledi Hluchavkovité (Lamiaceae).

Levandule je vytrvalý, až 70 cm vysoký polokeřík, který je velmi bohatě větvený. Listy jsou přisedlé, vstřícné, čárkovitého tvaru a 2,5 – 5 cm dlouhé. Na okrajích jsou listy jemně podrhnuté. V mládí jsou šedoplstnaté a později zelenavé a na rubu žláznatě tečkované. Levandulové květy jsou drobounké, uspořádané do chudých lichopřeslenů. Na spodu lichopřeslenů jsou od sebe oddálené a na vrcholu ztěsnané do koncového klasu. Jednotlivé květy mají trubkovitý, modravě šedý květní kalich, který je mělce zubatý, pěticípý a s fialovými chloupky. Květní koruna je fialová a dvoupyskatá. Horní pysk je dvoulaločný a spodní trojlaločný. Levandule kvete od června do srpna. Má charakteristickou příjemnou vůni. Plodem je tvrdka.

Mezi obsahové látky patří zejména silice a třísloviny. Dále levandulové květy obsahují glykosidy a fytoncidní látky.

Botanické jméno je odvozeno z latinského „lavare“, což znamená umývat. Levandule totiž tvořila odedávna přísadu do koupelí.

Zdroj: wikipedie a bylinky.eu

Tipy na výlety v okolí

Levandulový statek & Levandulová kavárna doporučuje také navštívit:

 • Zábřežské muzeum sídlící v „domě Pod podloubím“, které přímo sousedí s naší Levandulovou kavárnou. Zajímavostí muzea je jedna ze stálých expozic nejznámějšího zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzela
 • Nově zrekonstruovaný malý zámeček Skalička
 • Nedalekou romantickou zříceninu hradu Brníčko
 • Lesnicko-lovecké muzeum v nádherném zámku Úsov
Zobrazit více...

Třemi směry na výlety:

Výlet č. 1 směr Jeseníky

 • Velké Losiny – Ruční papírna, zámek, lázně
 • Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně
 • Město Jeseník
 • Nejvyšší moravská hora Praděd

Výlet č. 2 směr Haná

 • Hrad Bouzov
 • Loštické muzeum tvarůžků
 • Arboretum Bílá Lhota
 • Mladečské a Javořičské jeskyně
 • Město Olomouc - UNESCO
 • Zámek a muzeum kočárů Čechy pod Kosířem

Výlet č. 3 směr Kralický Sněžník

 • Rozhledna Suchý Vrch
 • Kralická pevnostní oblast
 • Dolní Morava Relax & Sport resort

Více informací na http://tourism.zabreh.cz/

„Držíme s přírodou, a proto hospodaříme bez použití chemických látek.“


Levandulový statek Bezděkov
Bezděkov 6
Úsov 789 73
info@levandulovystatek.cz
+420 604 744 534
+420 721 835 061

flower
Otevírací doba Levandulového krámečku s galerií:
 • Hlavní sezóna: 15.6. – 15.7.
  denně od 10.00 – 17.00
 • Mimo sezóna:
  neděle 27. 5. od 10.00 – 17.00
  víkendy 2-3. 6. a 9-10. 6. od 10.00 – 17.00

 • V jiné dny nebo v jinou dobu, prosím, volejte: 721 835 061 / 604 744 534

Dobrý den, na konci minulého týdne jsme byli u Vás na výletě se ženou a bezva atmosféra mezi řádky levandule, limonáda a nakonec pár drobností na památku, nejvíc radosti přináší organzový pytlík s levandulí před spaním. Prostě úžasné 2 hodiny u Vás.

S díky manželé Bláhovi

Nádherné místo s duší, lidé, co to dělají srdcem a s láskou. Nejdřív jsme si nakoupili v obchůdku kosmetiku a dobroty, mají tam krásné věci. Pan Drlík nás pak se zápalem provedl po polích a statku, dozvíte se o jejich podnikání, levanduli, uvidíte kde levanduli suší a zpracovávají. Hned za vraty statku vás přivítá přátelský retriever a vrhnou se na vás ovečky a kozy, které se chtějí mazlit.... Natrháte si kytičku... Levandulové menu je úžasné a i jen tak neobjednaní příchozí si mohou u pole dát třeba levandulovou limču, levandulové víno, levandulovou kávu nebo levandulovou zmrzlinu.... ta vůně, ty fotky, ten západ slunce..... Malý ráj, kam se budete určitě rádi vracet, pokud sem jednou zavítáte. Děkujeme!!!

Dana Dychová 

Píši za celou svoji rodinu a můžu jen říct, že moc děkujeme za krásné odpoledne plné levandule, výborného jídla a milé společnosti. Držíme Vám všichni palce, ať se Vám daří uskutečňovat všechny plány. S chutí, a to doslova, můžeme návštěvu Levandulového statku v Bezděkově doporučit všem těm, kteří si chtějí odpočinout a utéct na chvíli před starostmi všedních dní. Určitě se k Vám někdy zase vrátíme :)

Zdraví Bára a celá Slezákovic rodina

Levandulový festival byl úžasný, byli jsme tam včera i dnes a jsme všichni nadšeni, super akce, určitě se tam vrátíme

DoMí Karlová

Neskutečně uklidňující a voňavé místo! Dát si limonádu nebo nastříhat čerstvé levandule je něco úžasného. A to vše uprostřed polí. Zdravíme pána, který si s námi dnes ochotně povídal a dělil se o zkušenosti u sklenky limonády. Taktéž zdravíme paní, která byla v krámku a otevřela nám i galerii. Neskutečně pozitivní místo s lidmi, kteří vše dělají ručně a s láskou. Obdivuji a podporuji takovéto farmáře! Máte můj respekt a podporu! Mohl bych u vás sedět denně. A klidně budu jezdit z Jeseníku. 

Jiří Bobalík

Úžasná kavárna. Moc milá obsluha, káva vynikající, zákusek taky, prostě vše suprové

Monika Mlynáriková

Příjemná obsluha a velmi dobře připravená káva – určitě se vrátím.

Jiří Dokulil

Velice příjemné prostředí a milá obsluha, o kávičce a bábovce ani nemluvě.

Děkujeme Tereza Pospíšilová